1882-BLOGGEN

EN BLOGG OM GEFLE IF I SYNNERHET OCH OM GÄSTRIKEFOTBOLLEN I ALLMÄNHET

GIF värvar ung högerback

2 min läsning

FOTO: Nils Westberg Löfgren

Truppen inför 2019 börjar sätta sig och idag gjorde Gefle IF klart med högerbacken Jacob Ejerblad som provtränat med klubben under en tid. ”Han har gjort ett gott intryck både som spelare och person, säger huvudtränare Marcus Bengtsson till klubbens hemsida”.

Gefle IF har under en längre tid letat efter en nya högerback sedan Jesper Florén lämnat klubben.

Nu har man hittat ersättaren i den 19 årige högerbacken Jacob Ejerblad som kommer från Sirius akademi.

Ejerblad är fostrad i Elfsborg och är glad att ha skrivit på för GIF.

”Efter att ha besökt klubben i november blev jag väldigt inspirerad. Gavlevallen är en anläggning på en nivå som få lag kan stoltsera sig med, och Marcus och ledarstaben fick jag förtroende för direkt. Jag hoppas att jag på planen kan bidra med ett lugn med bollen men samtidigt med ett hårt jobb i defensiven, säger han till klubbens hemsida och fortsätter:

”Jag ser inte bara det här som ett bra steg för min egna utveckling, det är också ett intressant projekt att va delaktig i. Att Gefle IF ska tillbaka in till finrummet råder det ingen tvekan om, men det är en resa vi som lag och som klubb ska göra tillsammans, och det kommer jag ge mitt allra yttersta för varje vecka, avslutar Jacob Ejerblad.

För en bättre koll på herrarnas trupp och Silly-Season kan du gå in på bloggens uppdaterade ”Silly-sida” HÄR!

Vill du även kolla in damernas så kan du kolla HÄR!

//1882-Bloggen

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
1 Comment
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] Så sent som igår eftermiddag presenterade man sitt senaste nyförvärv i högerbacken Jacob Ejerblad. […]

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x